środa,

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE

ROK C / II

14 NIEDZIELA ZWYKŁA

W dzisiejszym numerze „Gościa Niedzielnego” polecamy szczególnie temat bliski wielu z nas: wątpliwości w wierze – co robić, kiedy się pojawią. ●

Do sakramentu małżeństwa przygotowują się:

Łukasz Lipiński, kaw. zam. W Nowej Białej, par. tut. i

Karolina Pawlata, panna, zam. W Płocku, par. św. Krzyża w Płocku

Zapowiedź pierwsza

1. Dziś czternasta niedziela zwykła w ciągu roku kościelnego. Po raz kolejny Bóg zaprosił nas, abyśmy celebrowaliśmy tajemnicę Jezusa Chrystusa. On dla nas i naszego zbawienia umarł i powstał z martwych. Niech ta prawda wiary towarzyszy nam na drogach nowego tygodnia.

2. Dzisiejsza niedziela jest pierwszą niedzielą miesiąca. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja po Mszy Świętej o godz. 10.00.

3. W środę, 6 lipca, przypada liturgiczne wspomnienie Błogosławionej Marii Teresy Ledóchowskiej. Ten dzień jest świętem patronalnym Apostolstwa Chorych w związku ze wspomnieniem Najświętszej Maryi Panny Uzdrowienia Chorych. W modlitwie będziemy polecać Bogu wszystkich chorych i cierpiących, a także tych, którzy leczą i pielęgnują chorych.

4. Wszystkim solenizantom i jubilatom życzymy obfitości Bożych darów i opieki Matki Najświętszej, a wyjeżdżającym na urlopy i wakacje – dobrego odpoczynku i szczęśliwych powrotów do domu.

5. Dziękuję za ofiary składane na piec do ogrzewania naszej świątyni. Bóg zapłać! Ufam, że z Bożą pomocą i waszą ofiarnością uregulujemy nasze inwestycje. Wszystkim za życzliwość i złożone ofiary Bóg zapłać!

6. Dożynki Parafialne 28 sierpnia br. W tym roku przewodniczą im mieszkańcy Kamionek.

7. Wakacyjny Piknik Charytatywny 13,3 odbędzie się dzisiaj, 3 lipca br. przy Domu Strażaka w Starej Białej. Rozpoczęcie o godz. 14.00. Celem PIKNIKU jest pomoc wspólnocie katolickiej parafii pw. Wniebowzięcia NMP w miejscowości Panik w Armenii w renowacji bardzo zniszczonego centrum parafialnego

8. Zmarłym, którzy w ostatnim czasie odeszli do Pana, wypraszajmy łaskę wiecznego życia: W ostatnim tygodniu odszedł do wieczności + Zdzisław Truszkowski, lat 76 z Nowej Białej. Dobry Jezu, a nasz Panie, daj mu wieczne spoczywanie…

W tym tygodniu patronują nam:

- środa, 6 lipca – Błogosławiona Maria Teresa Ledóchowska (1863-1922), dziewica i zakonnica, patronka dzieł misyjnych w Polsce;

-  piątek, 8 lipca – Święty Jan z Dukli (1414-1484), franciszkanin, świątobliwy kapłan, wybitny kaznodzieja.

Niektóre publikacje zawierają informacje jakoby Kościół nie płacił podatków. Tymczasem Kościoły w Polsce, w tym Kościół katolicki, są obowiązane płacić podatki i to czynią. Kościół nie jest utrzymywany przez państwo, ale utrzymuje się z dobrowolnych składek wiernych. Ponadto Kościół pomaga państwu w rozwiązywaniu wielu problemów społecznych. Wiele kościelnych dzieł to działalność charytatywna, prowadzona w formie wolontariatu. Gdyby państwo miało przejąć te zadania, kosztowałoby to wiele miliardów złotych rocznie.

● Bardzo proszę o zabieranie gruzu i ziemi po remoncie nagrobków. Remont nagrobku może być prowadzony po uzyskaniu zgody Administratora cmentarza tj. Proboszcza Parafii i po ustaleniu z P. Kościelnym.

● Liczę na Waszą pomoc. Śmieci ciągle przybywa. Moi drodzy, może powoli będziemy wprowadzali zwyczaj, aby na pogrzeb przynosić jeden kwiat (np. Różę) a przy okazji pogrzebu zamiast kwiatów złożyć ofiarę na konkretny cel wg. decyzji rodziny, np. na Dom Seniora w Sikorzu czy na Caritas lub Hospicjum albo na inny zbożny cel. Taka ofiara zamiast kwiatów będzie pomocą dla zmarłych. Kwiaty są właściwie tylko znakiem wobec żywych o pamięci o zmarłym. A formami pomocy zmarłym są: modlitwa post i jałmużna. Takie ofiary na konkretny cel są właśnie jałmużną.

Środa, XIV Tydzień zwykły
Rok C, II